Tatlı Tarifleri

Markette Görünce Almadan Geçemeyeceğiniz Böğürtlenin 8 Faydası

18 Ekim 2016
Paylaş:

Kırmızı meyveler serimizin ikinci konuğu, gülgiller familyasının diğer üyesi böğürtlen,  boyu 2-3 metre olan beyaz çiçekli, sonbahara doğru olgunlaşan siyah meyveli bir çalıdır. Ülkemizde Karadeniz ve Marmara bölgelerinde hiçbir şeyin ekilmediği alanlarda ve yol kenarlarında bolca bulunmaktadır.

Böğürtleni nasıl bilirsiniz diye soracak olursak herhalde, morumsu küçük tanecikli şirin bir meyve dersiniz. Ama böğürtlen olgunlaşma sürecinde önce yeşil renktedir daha sonra kırmızı renge dönüşür ve olgunlaşmasına yakın da siyah ya da mor bir renk olur.

Latince adı ‘rubus fruticosus’ dur ama siz şu isimlerle duyarsanız da yadırgamayın: fuska, kürmez, mihra, kapina, gürüzüm, karamanca, alik..  

Böğürtlen sadece meyve olarak tüketildiği gibi; sosu, reçeli, marmeladı, şerbeti yapılarak da tüketilebilir. Gelelim faydalarına;

1

Kolesterolün azalmasına yardımcıdır.

Böğürtlende pektin içeriği yüksektir. Bu da kolesterol seviyesinin azalmasında oldukça faydalıdır.

2

Depresyona karşı koruyucudur.

Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bakımından zengin olan böğürtlenin, sinir sistemini onarıcı, depresyona karşı koruyucu ve hafızayı güçlendirici özelliği vardır.

3

Her gün yenen bir avuç böğürtlen kanserden korur.

Böğürtlenin içeriğinde ellagic asit maddesinin antikanserojen vardır. Yapılan araştırmalar sonucu kanser ve tümör hücrelerini küçülttüğü görülmüştür.

4

Kanı incelterek kan şekerini dengeler.

İçeriğindeki antosiyaninler, şeker hastalığına karşı koruyucu, belirtileri azaltıcı etkiye sahiptir. Diyabet rahatsızlıkları olan hastalar için önemli bir şifa kaynağıdır.

5

İyi bir antioksidandır.

Vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

6

Tansiyonu düzene sokar ve bedeni güçlendirir.

Potasyum bakımından zengin olan böğürtlen tansiyonu ve kan basıncını düzenler.

7

Tok tutar. Özellikle zayıflamak isteyenler için önemli bir meyvedir.

Kan şekerini dengeleyici ve tok tutucu özelliği ile yeme ihtiyacını azaltır. Zayıflamak isteyen kişiler için önemli bir besin kaynağıdır.

8

Düzenli olarak tüketildiğinde gözler için çok faydalıdır.

Zengin A vitamini içeriği ile gözler için de oldukça faydalıdır.

İlginizi Çekebilecek Listeler