Tatlı Tarifleri

Şef gibi hissettirecek doğrama teknikleri

14 Ağustos 2018
Paylaş:

Küp küp doğramalar olsun, ince ince kıymalar olsun,... Bir şekilde bu tekniklere aşinayız zaten. Ama gelin, hepsinin uluslararası mutfaklarda kabul görmüş hallerini ve isimlerini öğrenelim, mutfakta adeta bir şefmiş gibi hissedelim.

1

Julienne (Juliyen)

Malzemelerin uzun ve ince şeritler halinde kesilmesine “Julienne Doğrama” diyoruz. İştah açıcı yemek tabaklarında gördüğünüz, rengarenk uzun ve ince havuçlar, biberler işte bu teknik sayesinde o kadar güzel.

2

Brunoise (Brunuaz)

En küçük doğrama tekniği: ‘’Brunoise Doğrama’’ Malzemelerin eşit ve küçük parçalar halinde olmasına dikkat edilirken, daha kolay ilerlemek için malzemeler önce julienne doğranır.

3

Macedonie (Makedon)

Sebzeleri önce gönlünüzce istenilen uzunlukta kesip, ardından küçük ve küp küp parçalar haline getirdiğiniz doğrama tekniği olarak karşımıza çıkar.

4

Paysanne (Peyzen)

Sebzeleri önce gönlünüzce istenilen uzunlukta kesip, ardından küçük ve küp küp parçalar haline getirdiğiniz doğrama tekniği olarak karşımıza çıkar.

5

Matignon (Matinyon)

Bir önceki Paysanne tekniğini, sebzelere rastgele uyguladığınızda sebzelerinizi ‘’Matignon tekniği’’ ile doğramış olursunuz.

6

Batonnet (Batonet)

Patatesleri, uzun prizma şeklinde doğramaya ‘’Batonnet Doğrama’’ diyoruz.

7

Vichy (Vişi)

Havuç, kabak ve salatalıkları aslında her gün bu teknik ile doğruyorsunuz. Mükemmel süslemeler için sebzeleri halkalar şeklinde doğramaya ‘’Vichy Doğrama’’ denir.

İlginizi Çekebilecek Listeler

ABONE OLUN!

Superbiyemek.com’dan size özel seçilmiş tarifler, yazılar, videolar her gün posta kutunuza gelsin.