Tatlı Tarifleri

Fırat Altay; Namıdiğer İtalyan Fırat

Fırat Altay; Namıdiğer İtalyan Fırat

Bu ayki Süper Şefimiz Happy Moon’s restoranlarının ar-ge şefi, İtalyan mutfağının yıldızı Fırat Altay. Fırat Şef ile mutfağa dair bir çok konuda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1999 yılından beri aşçılık yapmaktayım, yurtdışı ve yurtiçinde çeşitli dünya markaları ile çalışarak farklı deneyimler edindim. İşim gereği sürekli yeni lezzetler denemeyi çok seviyorum. Okan üniversitesinde, İtalya’nın Palazzi Florence aşçılık okulu ile birlikte düzenlemiş oldukları eğitim programına katıldım. Aynı zamanda Okan üniversitesi profesyonel aşçılık mesleki eğitim programını tamamladım. Ayrıca Wacs (Dünya Şefler Birliği) onaylı jüri üyeliği yapmaktayım. Çeşitli konsept ve lokasyonlarda danışmanlık ve kuruculuk yaptıktan sonra şu anda Happy Moons zincir restorantlarının Ar-ge ve eğitmen şefliğini yapmaktayım.

Aşçılık mesleğini seçmenizdeki en büyük etken nedir?

Bu meslekle kendimi buluyorum ve severek yapıyorum. Mesleğimin ilk yıllarında elinin lezzeti diye bir söylem olduğunu öğrendim ve kendimde de bu yeteneğin olduğunu fark ettim. Yemek yaptıkça çevremdeki insanların taktirini aldım. Taktir aldıkça motive oldum ve daha farklı lezzetler denedim. Almış olduğum eğitimlerle hayal gücüm birleşince ortaya daha güzel işler çıktı ve kısa sürede mesleğimde beni farklı bir boyuta taşıdı. Şimdi edinmiş olduğum deneyimlerimi yeni nesil aşçılarla paylaşıp onlara eğitmenlik ve danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kısacası bu mesleğe başlamamdaki en büyük etken işime tutkuyla bağlı olmamdır.

Sizin için İtalyan mutfağının önde gelen şeflerinden diyorlar, bunun sebebi nedir?

Sağ olsunlar bir de İtalyan Fırat diye lakap takmışlar. :) Uzun yıllar İtalyanlar ile çalıştım ve İtalya’ya gidip yöresel lezzetlerini yerinde tatma fırsatı buldum, bence elimden bir risotto yerseniz neden İtalyan Fırat dediklerinin sebebini anlarsınız. :)

Türk mutfağı ile İtalyan mutfağını kıyaslayacak olursanız aradaki farklılıklar nelerdir?

Başta aramızda kültür ve doğa farkı var. Yani topraklarımız farklı olunca mahsüllerde farklı oluyor. Sebzelerimizin, meyvelerimizin tadı ve çeşidi bile farklı olmakta. Bunun yanısıra pişirme tekniklerimizde de farklılıklar bulunmaktadır.

Şu anda Happy Moon’s zincir restorantlarının ar-ge ve eğitmen şefliğini yapmaktasınız. Mutfakta çalışmanın zor yanları ve kolay yanları sizce nedir?

Zor yanları aynı anda 16 noktaya bakıyor olmak ve hepsinin her datayını aynı titizlikle düşünmek ve hesaplamak. Kalifiye eleman bulmakta da zorluk çekmekteyiz. Tüm bunların yanında kendi motivasyonunuz ve ekibinizin motivasyonunu yüksek tutmanız gerekmekte.

Kolay yanları, herkesin işini severek yapması, o zaman her şey daha kolay oluyor. Bana göre sevgisiz yapılan yemek platonik yaşanan aşk gibidir.

Türk mutfağının en sevdiğiniz özelliği nedir?

Türk mutfağının kökeni çok eskiye dayanmaktadır. Bünyesinde farklı kültürleri barındırması ve çeşitliliğin çok olmasını seviyorum. Özellikle oldukça fazla baharat çeşidi olmasını seviyorum. Aradığınız tüm lezzetleri Türk mutfağında kolayca bulup farklı lezzetler yaratabiliyorsunuz. Dört mevsim taze ürünlere ulaşabiliyorsunuz, güveç yemekleri ve yahniler favorilerimdir...

Dünya mutfağında en sevdiğiniz mutfak hangisi? Neden? 

Tabiiki de İtalyan mutfağı. Nedeni ise bizim kültürümüze daha yakın oluşlarıdır. Yemeklerimizin lezzeti birbirine benzerlik göstermektedir. Aynı zamanda sürekli taze ürünler kullanırlar.

Mutfaktaki yaratıcılık sürecinizde en çok neler ilham verir?

Yeni lezzetler bulmak, yemeklere farklı yorumlar katmak, malzemeler arasında denge ayarları yapmak, hayal gücü ve inovasyon.

Mutfağınızın olmazsa olmaz malzemeleri nelerdir?

Taze baharatlar, sarımsak ve zeytinyağı vazgeçilmezlerimdir.

SuperFresh ürünlerinden en çok hangisini beğeniyorsunuz?

SuperFresh ürünlerinin çok çeşitli oluşunu ve sebzelerini beğeniyorum.

SuperFresh ürünlerini kullanarak yaptığınız size özel bir tarifi bizimle paylaşabilir misiniz?

CHEDDAR PEYNİRLİ BROKOLİ

Malzemeler

Brokoli: 250 gr

Zeytin yağı: 80 gr

Cherry domates: 6-8 adet

Pesto sos: 1 yemek kaşığı

SuperFresh Parmak Patates (kızarmış): Yarım paket

Parmak tavuk (kızarmış): 100 gr

Cheddar peyniri: 50 gr

Tuz

Hazırlanışı

  1. Brokoliyi çok az haşlayın.

  2. Zeytin yağında tuz ile soteleyin, bir kaseye aktarın brokoliyi ters çevirin. Brokolinin üzerine cheddar peynirini yayın.

  3. Fırına sürerek peynirin erimesini sağlayın.

  4. Kızarmış pane tavuk dilimleri ve kızarmış patatesleri ilave edin.

  5. Cherry domates ve pesto sos ile süsleyerek servis edin.

 

ABONE OLUN!

Superbiyemek.com’dan size özel seçilmiş tarifler, yazılar, videolar her gün posta kutunuza gelsin.