Tatlı Tarifleri

Ödüle doymayan şef; Ayvaz Akbacak

Ödüle doymayan şef; Ayvaz Akbacak

Bu ayın Süper Şefi, sağlıklı yemek denilince akla ilk gelen isimlerden olan, ekranların vazgeçilmez şefi Ayvaz Akbacak.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1979 Zile Tokat doğumluyum. Oyuncu olmak için çıktığım yolda kendimi yiyecek içeceğin içinde ve hatta mutfakta buldum. Önceleri çok sevmesem de sonrasında bu işin insan yaşamındaki yerini ve değerini gördükçe çok sevdim. Mutfağın her bölümünde çalışıp tecrübe edindim ve özel dersler aldım yabancı şeflerle çalışma fırsatları yakalayıp genç yaşta hızla zirveye tırmandım. Uluslararası ve yurt içi birçok yarışmada ödüller aldım. Dünya olimpiyatlarında dünya üçüncüsü ve dünya dördüncüsü oldum. Hayalimde olan ekran önü çalışmalarına başladım. Hem executive cheflik hem danışmanlık hem de TV programlarını bir arada yürüttüm. Aynı zamanda dersler, konferanslar vererek genç nesillere bu mesleğin inceliklerini ve detaylarını aşılıyorum. Mesleğime kendi adıma açılan steakhouse restoranın işletme ve şefliği ile ve yine TV programları köşe yazarlığı eğitmen şef olarak devam ediyorum.

Türk mutfağının en sevdiğiniz özelliği nedir?

Türk mutfağı eşsiz bir okyanus benim için. Çünkü ucu bucağı yok, işlendikçe çeşidi ve yeniliği artan bir mutfak. Sebzeden balığa, ete, yöre yemeklerine kadar her şey var. Yani bir çizgi üzerinde değil birçok alanda farklı işlenebilir. Muhteşem pişirme teknikleri, malzeme çeşitliliği ve yeni Türk Mutfağı’nın ayrıca sağlıklı olması itibariyle insan yaşamına da destek olan bir mutfak. 

Dünya mutfağında en sevdiğiniz mutfak hangisi? Neden? 

Dünya mutfaklarına bir şef gözüyle bakarsanız, her kültür ve mutfakta bir gizem ve yenilik gizlidir. Çünkü insanların yemek kültürü kişiliklerini ve yaşam tarzını, kalitesini yansıtır. Ben tüm mutfaklara saygı duyup güzelliklerini ve yeniliklerini de seviyorum. Ama benim damak tadıma uyan, İtalyan ve Uzakdoğu mutfağı en çok keyif aldığım mutfaklar arasında. 

Mesleğe başladığınız yıllardan itibaren insanların yeme- içme alışkanlıklarındaki davranışlar nasıl değişti?

Yemek yapması da yemesi de bir moda gibi. Davranışlar, yeme şekilleri, kaliteli mekânlardaki adap… Günümüze baktığımızda fark yaratan değişimleri görebiliyoruz. Çünkü teknoloji ve görselliğin, sosyalleşmenin moda olmasıyla insanlar tavır ve davranışlarını sofralara da yansıttı. Tabii bir de olayın tabağa yansıyan değişimleri var. Artık sunumlar şekilli showlar göz alıcı yaratıcılıklar ön planda. Zaten bir yemek önce göze sonra damağa hitap etmelidir. Ama yemek yenilen bir şeydir bundan dolayı bana göre lezzet ve sağlık odaklı olması gerekir.

Aşçılığa başladığınız ilk yıllarda ne gibi zorluklar yaşadınız?

Çok yaşlı olmasam da aslında mutfak ve gastronomi alanında bizim çırak olduğumuz dönemler yeni modern mutfağa geçiş dönemleriydi ve tabii ki zorlandık. Teknolojinin o zamanlar bu kadar mutfaklara girmemiş olması hem teknik anlamda hem de bilgi anlamında bizi yorardı eskiden. Bir tarif için ustaların gözünün içine bakarken, şimdi internete yazıyorsunuz yüzlerce alternatif sunuluyor. Bir yemek yapacakken de fikir için teknolojiyi kullanabiliyor olmak çok büyük yardımcı unsur. 

Restoranınızda kimi ağırlamak isterdiniz?

Jennifer Lopez’i ağırlamak keyif verirdi. :)) 

Mutfaktaki yaratıcılık sürecinizde en çok neler ilham verir?

Mutfakta yaratıcılık görmek, bakmak, hayal etmektir benim için. Bazen otururken gözüme takılan bir şeyi önce kafamda yemek yapar sonra denerim birkaç arkadaşa tattırır herkesin damak zevkine ve yorumuna bakıp, doğru orantıyı yakalamışsam, doğru bir çalışma olduğuna inanıp menüde değerlendiririm.

Yemek yaparken kullandığınız olmazsa olmaz dediğiniz malzemeler nelerdir?

Soğan, sarımsak, tereyağı ve taze baharatlar elimin altında hep olması gereken vazgeçilmezlerimdir. 

SuperFresh ürünlerinden en çok hangisini beğeniyorsunuz? 

En çok ıspanak diyebilirim. Birçok ürününü başarılı ve şeflerin yardımcısı olarak görüyorum.

SuperFresh Ispanaklı Lor Peynirli Samosa Böreği 

SuperFresh Ispanak; 500 gr

SuperFresh Tatlı Beyaz Soğan; 1 adet

Taze zencefil; 1 çay kaşığı

Taze köri; 1 çay kaşığı

Lor peyniri; 300 gr

Maydanoz; 1 demet 

Taze yufka; 5 adet

Tereyağı; 3 yemek kaşığı

Hazırlık Aşamaları:

  1. SuperFresh Tatlı Beyaz Soğanı tereyağında sarımsakla soteleyin.
  2. SuperFresh Ispanağı ekleyip hafif suyunu çekene kadar kaynatın. Baharatları ve peyniri ekleyip güzelce karıştırın.
  3. Muska böreği şeklinde sarıp ister yağda kızartın isterseniz fırında üzeri kızarana kadar pişirin.  
ABONE OLUN!

Superbiyemek.com’dan size özel seçilmiş tarifler, yazılar, videolar her gün posta kutunuza gelsin.