Tatlı Tarifleri

Bahar gelmişken, Ege otlarından bahsetmemek olmaz!

30 Mayıs 2018
Paylaş:

Aa bu çiçekten, bu dikenden yemek olur mu demeyin. Egeliler yapmış, çok da güzel olmuş.

Gelin, Ege’nin zengin ot çeşitlerini tanıyın; sonra ister yemeklerini yapın, isterseniz koyun SuperFresh Milföyün içine (belki biraz da peynirle) mis gibi böreğini yapın.

1

Şevketi Bostan

Etli yemeği ve turşusu da yapılır, haşlanarak salataya da katılır. Süt dikeni olarak da bilinir. Ege otlarının en meşhurlarından biridir.

2

Deniz Börülcesi

Yani nam-ı diğer, Salicornia Europaea. Kendisi deniz kıyılarını çok sever ve denizin gel-git yapması sonucu suyun çekildiği yerlerde yetişir. Aman dikkat, deniz börülceli bir tarif deneyecekseniz tuzdan uzak durun; çünkü kendi yeteri kadar tuzludur.

3

Turpotu

Daha çok salata içinde tercih edilen leziz mi leziz otlardan biridir. Üzerine yumurta kırılarak kavurması da yapılır.

4

Ebegümeci

Ege’nin meşhur otları arasında anılsa da, Anadolu’nun pek çok yerinde yetişir. Zeytinyağlı yemeği ise süper bi’ lezzettir.

5

Radika

Papatyagiller ailesinin leziz bir üyesidir. Çayı da yapılan bu bitki en leziz şekilde, haşlaması yapılarak ve üzerine zeytinyağı, limon ve sarımsak eklenerek tüketilir.

6

Su teresi

Bataklık gibi, bol su bulunan bölgelerde yetişir. Genelde salata olarak tüketilse de ıspanak gibi yemeği yapılarak veya çorbası yapılarak da afiyetle tüketilir.

İlginizi Çekebilecek Listeler

ABONE OLUN!

Superbiyemek.com’dan size özel seçilmiş tarifler, yazılar, videolar her gün posta kutunuza gelsin.