Tatlı Tarifleri

Sahurda Tok Tutan mide dostu 11 yiyecek…

27 Temmuz 2017
Paylaş:

Ramazanda iftarda olduğu kadar sahurda yediklerimiz de oldukça önemlidir. Sahur sofrasında mideyi rahatlatan, enerji veren ve uzun süre tok tutan yiyeceklere yer verilmelidir. 

Bu konuda bize yardımcı olan bir madde var: Kolesistokinin. Yapılan araştırmalarda kolesistokinin doğal iştah azaltıcısı olduğu sonucu çıkmıştır. Özellikle baklagil tüketimi (fasulye, barbunya, bakla, nohut, mercimek…) bağırsaktan kolesistokinin salgılanmasını arttırır ve dolayısıyla iştah azalttırıcı etkisi vardır. 

Hepsi tabii ki bu kadarla sınırlı değil. İşte sahur sofralarının vazgeçilmezi, sağlık kaynağı yiyecekler:

1

Yumurta:

Yumurtanın tümüne yakını proteindir ve ghrelin (iştah hormonu) seviyesini düşürerek önemli ölçüde tok tutar.

2

Baklagiller:

Fasulye, barbunya, bakla, nohut, mercimek ve benzerleri bitkisel protein ve lifleri sağlar ve uzun süre tok hissetmenize yol açar. Yumurtalı barbunya piyazını mutlaka deneyin!

3

Tarçın:

Yapılan araştırmalara göre tarçının, kan şekerini düzenleyerek iştahı azalttığı belirlenmiştir. Tarçını içtiğiniz yeşil çayın içine ilave ederek, yediğiniz meyvelerin üzerine ekleyerek ya da süte ilave ederek tüketebilirsiniz.

4

Ananas:

Kan şekerinin enerjiye dönüşmesinde büyük rol oynar. Ayrıca içerisinde bulunan bromelain adlı protein sindirici enzim sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve vücudun su tutmasını azaltır.

5

Salatalık:

Bol miktarda su içerir ve kalorisi yok denecek kadar azdır. Hem tok tutar hem de daha az susuzluk yaşanmasını sağlar.

6

Yulaf ezmesi:

Günlük karbonhidrat ihtiyacınızı karşılar ve günü canlı geçirmenizi sağlar. Kuru meyveler ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.

7

Bezelye:

Bezelyenin içindeki albümin ile iştahınızı kapatır. Sahurda içilen bezelye çorbası ile hem mideniz rahat eder hem de uzun süre tok kalırsınız. Bu Ramazan bu leziz çorbayı mutlaka deneyin!

8

Böğürtlen:

Hem neşelendirir hem de tok tutar. Bu leziz meyveyle muhteşem bir tatlı da yapmak çok kolay! Böğürtlenli Sorbeyi mutlaka deneyin!

9

Ispanak:

A,C ,E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengindir. Çorba, salata olarak veya kaynatıp suyu içilerek tüketilebilir.

10

Ceviz:

Ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlar besinlerin mideden geçiş hızını yavaşlattığı için tokluğun uzamasına neden olur. Bu nedenle sahurda; ceviz ve fındık gibi yiyecekler tüketilebilir.

11

Kara Buğday:

Karabuğday, kan şekerinin kontrolüne katkıda bulunur. Rafine beyaz undan yapılmış ekmekle karabuğday tanelerinin kan şekeri üzerine etkileri test edilerek karşılaştırılmış, karabuğdayın kandaki şekeri ve insülin cevabını önemli oranda azalttığı görülmüştür. Karabuğdayın açlık duygusunu bastırmadaki etkisinin de en üst derecede olduğu saptanmıştır. Karabuğday salatası tarifini evinizde deneyiniz!

İlginizi Çekebilecek Listeler