Tatlı Tarifleri

Mühendislikten Aşçılığa; Deniz Orhun

Mühendislikten Aşçılığa; Deniz Orhun

Bu ayki Süper Şefimiz, ekranların en neşeli ve en sevilen şeflerinden olan, Amerika’da eğitim alan ve Beyaz Saray’dan Hollywood’a birçok ünlüye yemek yapan Pasta Şefi Deniz Orhun.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1974 doğumluyum. Ankara Üniversitesi Ziraat Mühendisliği ve İngiltere London College Economics & Hacettepe Üniversitesi ortak programı İşletme Yüksek Lisansı mezunuyum. Uzun yıllar kurumsal firmalarda çalıştım ve İsveç, Dubai ve Brezilya’ya çeşitli görevler ile gittim.

Farklı bir alanda çalıştıktan sonra aşçı olmaya nasıl karar verdiniz?

Çok çalışan biriyim, ve araştırma yapmayı da çok seviyorum. Kendi kültürümü tanıtmayı da çok seviyorum. Geçmişimde de ziraat mühendisliği olduğu için ikinci bir meslek olarak yapabileceğimi düşündüm. Bir arkadaşımın mutfağına gidip geldim ve mutfağı tanımaya çalıştım. Ama anladım ki her şeyde olduğu gibi bunda da eğitim şart. O yüzden de  Amerika’da bu işin Harvard ‘ı olan Kendall College ‘da pastacılık ve fırıncılık eğitimi aldım. Çok çalıştığım için burs aldım ve bu şekilde ilerledim. 2008 yılından beri de Klemantin Açık Mutfak ve Pasta Evi’nin kurucusu sahibi ve şefiyim. Türkiye – Amerika hattında bu çalışmalarıma devam ederken 2013 yılından itibaren ise Klemantin Yapımı kurarak hem yapımcılığını hem sunuculuğunu üstlendiğim yemek programları yapmaya başladım.

Mesleğe başladığınız yıllardan itibaren insanların yeme - içme alışkanlıklarındaki davranışlarında gözlemlediğiniz değişiklikler nelerdir?

Dışarıdan yemek yeme alışkanlığımız gelişti. Metot bilmediğimiz için geleneksel yemekleri yapmak vakit alıyor, böylece yemeği yaparken teknolojiden ve yeni çıkan hayatı kolaylaştıran ürünlerden yararlanmak lazım.

Yediklerimiz hayatımızı nasıl etkiliyor?

Yedikleriniz davranışlarınız olur. Burada söylemek istediğim şu; ben bir doktor ya da diyetisyen değilim ama bugün ülkemizde ölüm oranlarına baktığımızda trafik kazalarının yanında sağlıklı beslenmemenin getirdiği ölümler de oluyor, hipertansiyon, şeker obezite gibi. Düzgün beslendiğimizde bağırsaklarımız düzgün çalışır, bağırsaklardaki doğru bakteriler çoğalır, ve vücudumuza besinlerden doğru vitamin ve mineral alımı sağlanır. İşte o zaman hormonlarımız düzgün çalışır kanımızdaki stres hormonu (kortizol) seviyesi düşer ve pamuk gibi insanlar oluruz. İşte o zaman eşinize hatta kayınvalidenize bile toleransınız artar. :) 

Amerika’da uzun yıllar çalıştınız, Obama’dan Hollywood starlarına kadar pek çok ünlü isim için mutfağa girdiniz, ilginç anılarınız vardır.. :) 

Bill Clinton ile unutamadığım bir anım var. Özel bir gecede pasta şefi olarak görev alıyordum. Tatlı için daha önce de çok beğeni alan özel çikolata sosumu hazırlamıştım. Yemek bitiminde hazırladığımız tatlıları bu özel sosla sunacaktım. Ama servis vakti gelene kadar, mutfaktaki görevlilerden gizli servise kadar herkes tadınca çikolata sosu yetmedi. Özel tarifimizin içine daha önce hazırladığımız sosu da eklemek zorunda kaldık. Biz yaptığımız işten üzüntü yaşarken ‘sosu çok beğenmişler’ haberi gelince dünyalar bizim oldu. Ama o gece için hazırlanan gerçek sos, Başkan Bill Clinton’a nasip olmadı! :) 

Yurtdışında çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndüğünüzde yaşadığınız zorluklar ya da farklılıklar nelerdir?

Malzeme konusunda zorluk çektim en çok. Ayrıca erkek hegemonyasının fazla olması, bilgi açısından tutucu, yeniliğe ve eğitime açık olmayan aşçıların fazla olması beni biraz zorladı. Ama bunun eğitim ve bilgi ile maliyetlerin düşürülüp revize edilebileceğini düşünüyorum.

Türk mutfağının en sevdiğiniz özelliği nedir?

Çok köklü ve sağlıklı bir mutfak olması. 

Dünya mutfağında en sevdiğiniz mutfak hangisi? Neden?

Teknik ve metotlarından dolayı Uzakdoğu Mutfağı’nı çok seviyorum. Baharatlı yemekleri de seviyorum ayrıca bence Türkiye’de de baharatı arttırmalı tuzu azaltmalıyız. Mesela acıyı hayatımıza değil yemeklerimize katalım :) 

Mutfaktaki yaratıcılık sürecinizde en çok neler ilham verir?

Malzeme beni çok etkiler, ilham verir, güzel bir malzeme tazeliği, dış görünüşü, güzelliği ile yeni yeni reçetelerin çıkmasına sebep olur benim mutfağımda. 

Mutfağınızın olmazsa olmaz malzemeleri nelerdir?

Bıçak olmazsa olmazımdır. Ayrıca baharatı çok severim. Ve tabii ki pastacılık malzemelerim onlar olmazsa olmazım ve mutfağımın demirbaşlarıdır.

SuperFresh ürünlerinden en çok hangisini beğeniyorsunuz?

Bir çok ürününü beğeniyorum, bezelye, mısır, vişne , böğürtlen, frambuaz bunlardan sadece bir kısmı! :) 

SuperFresh ürünlerini kullanarak yaptığınız size özel bir tarifi bizimle paylaşabilir misiniz?

 

Süper Ev Dondurması (6 kişilik)

Malzemeler:

Yarım paket SuperFresh Frambuaz

Yarım paket SuperFresh Böğürtlen

1 yemek kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı bal

Arzuya göre 1 tatlı kaşığı yulaf

Yapılışı:

Tüm malzemeyi mutfak robotuna koyup fazla sulanmasına izin vermeden bir tur karıştırın.

Buzdolabında 15-20 dk. bekletip servis yapın.

ABONE OLUN!

Superbiyemek.com’dan size özel seçilmiş tarifler, yazılar, videolar her gün posta kutunuza gelsin.